گروهی متشکل از 17 ناشر موسیقی در ایالات متحده با شکایت از توییتر مدعی شده‌اند که این شبکه اجتماعی حق کپی‌رایت حدود 1700 آهنگ را نقض کرده است. انجمن ملی ناشران موسیقی (NMPA) با ثبت این شکایت، قصد دارد از توییتر بیش از 250 میلیون دلار غرامت دریافت کند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، NMPA در شکایت ارائه شده خود به دادگاه منطقه فدرال نشویل، مدعی شده که توییتر برای کسب سود از 1700 آهنگ یا بیشتر استفاده کرده و از دادگاع خواسته که این شبکه اجتماعی را تا 150 هزار دلار برای هر کدام از آن‌ها جریمه کند. این موضوع به قبل از خرید شبکه اجتماعی توسط ایلان ماسک مربوط می‌شود و در توضیحات شکایت آمده است که حتی حضور ماسک به‌عنوان ماسک باعث بهبود وضعیت نشده است.

شکایت از توییتر

امتیاز غیرمنصفانه توییتر نسبت به رقبا خود

NMPA که نماینده شرکت‌هایی از جمله انتشارات موسیقی سونی، BMG Rights Management و گروه انتشارات موسیقی یونیورسال است، توضیح می‌دهد که این تخلفات به تو‌ییتر «امتیاز غیرمنصفانه‌ای» نسبت به رقبا خود مانند تیک‌تاک، فیسبوک، اینستاگرام و یوتوب ارائه کرده است که هزینه مربوط به مجوزهای موسیقی را پرداخت می‌کنند.

نیویورک‌تایمز نیز به نقل از کارمندان ناشناس این شبکه اجتماعی در گزارش خود می‌گوید که توییتر از پرداخت قرارداد صدور مجوز موسیقی به دلیل هزینه آن صرف‌نظر کرده است که ظاهراً می‌تواند بیش از 100 میلیون دلار در سال برای پلتفرم متعلق به ایلان ماسک هزینه داشته باشد.

تایمز همچنین اخیراً گفته بود که قراردادهای مجوز بین سه ناشر موسیقی و توییتر، پس از تصاحب آن توسط ماسک در پاییز سال گذشته، متوقف شده است. بیشتر موارد نقض شده‌ای که در این شکایت به آن‌ها اشاره شده، شامل موزیک ویدیوها، ویدیوهای اجرای زنده یا سایر ویدیوهای دارای موسیقی‌های با حق کپی‌رایت می‌شود.

اخیراً در گزارش دیگری گفته شده بود که توییتر از پرداخت هزینه‌های سرویس ابری گوگل امتناع کرده است که این امر می‌تواند فعالیت‌های تیم اعتماد و ایمنی توییتر را دچار مشکل کند. باید دید، «لیندا یاکارینو» که از هفته گذشته به‌عنوان مدیرعامل جدید توییتر کار خود را آغاز کرده، چه واکنشی نسبت به این شکایت ارائه خواهد کرد.